Inne instrumenty

Myślisz o zakupie pianina z drugiej ręki?

Setki pianin używanych trafia z rąk do rąk rocznie. Oczywiście najważniejsze jest to, by było to pianino w dobrym stanie do gry. Zakup używanych pianin i przygotowanie ich do odsprzedaży jest ważną częścią niejednej działalności. Spośród wielu oferowanych na sprzedaż pianin porządne komisy faktycznie skupują mniej niż jedno na dziesięć z nich – i prawie każde takie pianino i tak potrzebuje w większym lub mniejszym stopniu reperacji.

Gdy szukasz fortepianu ważne jest, aby pamiętać o kilku rzeczach. Pianina nie są tej samej jakości.

Przed 1914 roku, w latach boomu sprzedaży pianin, niespecjalne modele zostały wykonane w małych warsztatach, aby zaspokoić popyt na tanie pianina. Były złej jakości, i są wciąż na świecie na sprzedaż. Znakomite pianina były wykonane w 1920 roku i 1930 roku. Mają one one obecnie, 60,70,80 lat – biorąc to w odniesieniu do długości życia pianina są dość stare. Jeśli zostały one dobrze utrzymane w czasie ich użytkowania mogą nadal być dobrymi instrumentami, ale jeśli zostały one zaniedbane lub wykorzystywane już nie nadają się jako pianino z drugiej ręki [zobacz].

Niektóre będą niczym „pamiątka rodzinna” przekazywana przez kilka pokoleń, lubiana, ale często nieodtwarzana i zaniedbana. Takie pianina mogą mieć wartość sentymentalną dla ich właścicieli, w kwestii ich prawdziwej wartości, jakość ta może być zerowa.

Pianino nie trwa wiecznie

Pianino składa się z około 5000 części, z których wiele wymaga stałej reperacji. Mimo że jest silne i ciężkie – jest też bardzo skomplikowane i wrażliwe na wilgoć, suchość, zmiany temperatury, ścieranie i rozdarcia i zaniedbania. Dobre zadbane pianino posiada wiele przydatnych narzędzi jednak i tak niewiele z nich w bardzo dobrym stanie. Pamiętaj, o tym zanim kupisz swoje pianino z drugiej ręki.

Dodaj komentarz