Rodzaje gitar

Jak wygląda nauka gry na gitarze elektrycznej?

Nauka gry na gitarze elektrycznej może być trudna, ale jest to bardzo pożyteczna rzecz. Opanowanie podstaw może być dość łatwe a potem już z właściwym kierunkiem, można grać swoje ulubione utwory – i to w mgnieniu oka. Aby w pełni opanować instrument jakim jest gitara elektryczna może to jednak wymagać wielu lat praktyki i poświęcenia. Rzeczywiście, może to trwać całe życie. W tym artykule mam zamiar omówić niektóre z najważniejszych rzeczy jakie trzeba wiedzieć, jeśli chcesz nauczyć się grać na gitarze elektrycznej, a także polecane jest tutaj też kilka technik, które mogą być wykorzystywane przez profesjonalnych gitarzystów.

Gitara elektryczna jest bardzo wszechstronnym narzędziem, może być używana w ramach różnych stylów muzycznych. Bez względu na rodzaj muzyki, choć ogólnie rzecz biorąc na gitarze elektrycznej zazwyczaj korzysta się – albo, jako z instrumentu dla akompaniamentu lub rytmu, albo grając solo za pomocą tego instrumentu. Przede wszystkim trzeba krótko wyjaśnić, jak skutecznie grać na gitarze elektrycznej jako instrument rytmiczny, aby towarzyszyć innym w grze.

Gitara elektryczna – rytmiczna stanowi część sekcji rytmicznej zespołu, zwykle wraz z dodatkiem perkusji i gitary basowej. Rola sekcji rytmicznej jest to dostarczenie podłoża, na którym główne instrumenty lub głosy mogą być odtwarzany lub śpiewane. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby wszystkie instrumenty w sekcji rytmicznej grały razem w idealnym czasie, w celu utrzymania stałego tempa co do tego, co jest odtwarzane. Jeśli usłyszysz zespół z dobrym, silnym rytmem sekcji rytmicznej, jest to pewny znak, że są to właściwi muzycy. Aby osiągnąć dobry moment, kiedy decydujesz się nauczyć się grać na gitarze elektrycznej, należy zawsze używać metronomu podczas ćwiczeń. To sprawi, że brzmisz o wiele bardziej profesjonalnie, gdy zdecydujesz się na grę w zespole.

Przekonasz się, że w wielu rodzajach muzyki, rola gitary rytmicznej to przede wszystkim grać akordy rytmicznej o z tego powodu, uczenie się, tak wiele akordów, jak to możliwe pozwoli przełączać się między nimi w biegły sposób – to jest niezbędna część tego by dobrze nauczyć się grać na gitarze elektrycznej. Musisz nauczyć się jakie są różne wzory i bicie, jak również musisz poznać same akordy, ale bicie nie jest jedynym sposobem, za pomocą którego akordy mogą być odtwarzane. Poszczególne nuty akordu mogą być również odgrywane po jednym na raz, albo palcami lub w jeszcze inny sposób, Jest to kolejna rzecz którą można bardzo często usłyszeć wsłuchując się w rytm gitarzystów grających. Jest to o wiele trudniejsze niż zwykłe bicie w czasie, więc wymaga dużo praktyki. Należy dołożyć starań, aby zagrać wszystkie nuty gładko i równomiernie, to jest oznaka że gitara elektryczna jest w rękach profesjonalisty.

Ale to coś więcej niż tylko rytm jeśli chodzi o granie na gitarze. Innym powszechnym typem rytmem grania jest użycie akordów, zwłaszcza w muzyce rockowej. Czasami oktawy dodaje się do tego i tutaj istnieją różnice, przy czym piąte akordy mogą być zmniejszone lub rozszerzone na przykład. Można też grać z jakąś ilością zniekształceń, a często są one odgrywane w dość szybkich sekwencjach. Najlepiej jest grać akordy za pomocą uderzeń. Każdy kto uczy się grać na gitarze elektrycznej powinien spędzać czas na tym być ćwiczyć odgrywanie akordów czysto i rytmicznie w takt metronomu, gdyż dużo muzyki gitarowej w dużej mierze opiera się na jego wykorzystaniu.

Innym ważnym aspektem gry na gitarze rytmicznej jest nauka tego jak grać riffy. Riff jest to powtórzenie melodyki, progresja akordów, lub powstrzymanie która stanowi podstawę kompozycji. Mimo że to być używane w którymkolwiek gatunku muzyki, to często pojawiają się w rocku. Mogą one być bardzo proste – wystarczy kilka powtarzających się taktów – albo bardzo skomplikowane i szybkie – takie jak można usłyszeć na płytach metalowych, gdzie gitara elektryczna odgrywa cuda. Mogą one być jednymi z najbardziej technicznych rytmów gry na gitarze, a zatem ważne jest, aby uporać się z graniem riffów już na początku, gdy chce nauczyć się grać na gitarze elektrycznej, dzięki czemu można czuć się komfortowo i można postarać się o włączenie ich do grania.

Więc to wyjaśnia trochę o gitarze rytmicznej, ale co w odniesieniu do gitary elektrycznej jako instrumentu solo? Dzięki szerokiej gamie dźwięków, i temu jak bardzo wyraziste barwy gitara elektryczna posiada doskonale nadaje się do tej roli. Nauka gry na gitarze elektrycznej jako głównego instrumentu jest to jedna z najprzyjemniejszych aspektów nauki na gitarze, ponieważ pozwala na to by prawdziwie wyrazić siebie jako muzyka. Opanowanie gry na gitarze, choć będzie wymagać, aby stać się biegłym w szeregu specjalistycznych technikach, jak również tego by zyskać gruntowną znajomość skal i teorii jest jednak bardzo satysfakcjonujące. Tym bardziej że gitara prowadząca składa się z pojedynczych nut melodii, więc ważne jest uczenie się, jak to robić.

Dodaj komentarz