Instrumenty perkusyjne

Jak wybrać odpowiedni dla siebie werbel?

Każdy perkusista wie, że werbel jest jednym z podstawowych instrumentów w każdym zestawie perkusyjnym. Nie chodzi tylko oto że na nim gra się najczęściej, ale również ma ważne zadanie podkręcania show na scenie, tak aby każdy z pozostałych członków zespołu mógł wyraźnie dostrzec rytm. Wśród dosłownie tysięcy werbli dostępnych obecnie na rynku, wybór odpowiedniego werbla dopasowanego do konkretnych potrzeb może być trudnym zadaniem, ale jest to znacznie łatwiejsze, gdy bierzesz pod uwagę trzy następujące atrybuty: średnica, głębokość i materiał. Z pewnością istnieją inne czynniki, które mogą sprawić różnicę w tym jaki werbel wybierze się ostatecznie.

Średnica to po prostu odległość całego okręgu, przechodząca przez środek. Przetłumaczone to jeśli chodzi o werbel oznacza to odległość między punktami drumhead z obręczą, przechodzącą przez środek. Średnica jest głównym wyznacznikiem skoku dla danego werbla – innymi słowy, werble o mniejszej średnicy dają głośniejszy, pełniejszy dźwięk niż te o większej średnicy, przy niezmienionych innych parametrach. Tak więc, jeśli chcesz dźwięk bardzo wysoki musisz to wziąć pod uwagę. Dla bardziej typowego dźwięku werbla, należy ograniczyć wyszukiwanie do standardowego.

Głębokość odnosi się po prostu do jego wysokości, gdy werbel jest umieszczony stroną do dołu na stojaku lub na podłodze. Podobnie jak średnica, głębokość może również wpływać na ton – od głębszych do nieco większych wysokości dźwięków. Jednak ważniejsze jest to, że ten atrybut zależy od głębokości – liczy się jego zdolność do projekcji dźwięku, lub jego „moc”. Głębsze werble mają większą moc. Innymi słowy, łatwiej jest usłyszeć głębsze. Płytszym brakuje tej mocy, ale mogą to nadrobić w klarowności brzmienia.

Teraz jeszcze o materiałach powłokowych – ten temat można podzielić na dwie główne części: opcje drzewne i powłoki metalowe. Jeśli chodzi o drewno zazwyczaj pozwalają na cieplejsze i pełniejsze brzmienie harmonicznie. Typowe materiały drewna to klon, brzoza i mahoń, z których każdy ma swoje unikalne cechy. Niedawno wielu głównych producentów werbli eksperymentowało z opcją różnych drzew, takich jak afrykański orzech, a nawet bambus, głównie z pozytywnymi wynikami. Powłoki z drewna są zwykle wykonane ze sklejki materiału wybranego drewna, i mogą wynosić od 4 do 8-warstw. Im grubsza powłoka (większa ilość warstw) tym mocniejszy dźwięk bębna można produkować, ale częściowo kosztem swojego naturalnego rezonansu.

Powłoki metalowe powodowałyby ostrzejszy dźwięk z większą mocą niż te z drewna. Cztery podstawowe wybory metalu to werbel ze stali, mosiądzu, miedzi i aluminium. Spośród nich, werbel ze stali zazwyczaj tworzy najcięższych dźwięk a werbel z mosiądzu i aluminium tworzą dźwięk, który jest nieco cieplejszy i jest niemal drewnopodobny. Ostatnio twórcy tych instrumentów zaczęli próbować i innych metali, takich jak tytan oraz wiele bardziej egzotycznych.

Dodaj komentarz