musician-545309_1280

Flet poprzeczny – w przeciwieństwie do innych

Flet poprzeczny to instrument dęty drewniany, który jest nadal bardzo popularny, mimo że jest znany już od setek lat. Wyżłobienia w tym instrumencie sprawiają, że wydaje niesamowite dźwięki. Może być wykonany z różnych materiałów, ale najczęściej flet poprzeczny jest wykonany z drewna. W przeciwieństwie do innych członków rodziny instrumentów dętych (klarnet, saksofon, flet itp) nie wykorzystuje smyczka. Przeciwnie, dźwięk wytwarzany przez wdmuchnięcie powietrza we wnętrze cylindrycznego urządzenia.


Ten
flet poprzeczny jest już z nami od tysięcy lat – archeolodzy wydobywali kości z dziurami, które mogły być używane w bardzo podobny sposób do fletu. W momencie pisania tego artykułu, każda cywilizacja z przeszłości i teraźniejszości ma jakiś instrument, który przypomina flet poprzeczny. To wszystko wskazuje na fakt, że ten instrument nie może być uznany jako stosunkowo nowoczesny wynalazek. Końcowy produkt, przypominający flet poprzeczny który jest używany dzisiaj od początkujących zespołów do profesjonalnych orkiestr, został stworzony już kilkaset lat temu.

Flety są tylko pozornie łatwe do opanowania – choć flet może wyglądać na nieskomplikowane urządzenie to może to być bardzo trudne narzędzie do nauki w początkowej fazie uczenia się. Dźwięk jest tworzony przez zaciskanie ust i dmuchanie w otwór, gdzie każdy nowy strumień powietrza (wprowadzony przez tchnienie) odbija się i współdziała z powietrzem znajdującym się już we wnętrzu urządzenia. Dobry, mocny dźwięk osiąga się tylko wtedy, gdy przepływ powietrza jest stały. To może wydawać się łatwiejsze, niż jest w rzeczywistości, ale praktyka wzmocni przeponę, a tym samym doprowadzi do głośnych jasnych barw.


Są różne rodzaje fletów, ale najpopularniejsze są flety poprzeczne. Flety są powszechnie spotykanym instrumentem w ramach początkujący zespołów szkolnych jak i zespołów na poziomie uniwersyteckim. Ten sam
flet poprzeczny jest nadal używany w wojsku, orkiestrach, przez zespoły jazzowe, rockowe zespoły dęte … lista nie ma końca. Co ciekawe, flet flet poprzeczny renesans w muzyce popularnej, gdyż jego dźwięki mogą wnieść ogromną ilość brzmienia do dowolnej muzyki.

Jeśli rozważasz grę na flecie, istnieją niezliczone ilości instruktorów na terenie całego kraju. Gdy nauczysz się podstawowych technik palcowania i dowiesz się jak czytać nuty, pamiętaj że chodzi o te zaprojektowane specjalnie dla fletów to z odpowiednią dawki praktyki i przyzwoitą ilością poświęcenia będziesz w stanie grać na tym pięknie instrumencie już w krótkim czasie.

Zostaw komentarz